גיליון 432 @ 07.12.2006
צעד אחר צעד: גיבוי עם Ghost
אם קרס לכם הדיסק, או סתם אתם רוצים להתקין מחדש את חלונות - אל תבזבזו על כך שעות, השתמשו בגוסט כדי להחזיר את המצב לקדמותו
08:47 20/12/2004


בכתבה זו:
 • מהו גוסט?

 • א. יצירת דיסקט איתחול

 • ב. יצירת הגיבוי

 • ג. השחזור


 • אם יש לכם מחשב מעל שנה, קרוב לוודאי שמצאתם כבר את עצמכם מפרמטים את המחשב ומתקינים הכל מהתחלה.בגלל וירוס, התנגשות בין תוכנות או דיסק קשיח שקרס וכל שהיה עליו הלך לאותו מקום שאליו מתנקזים כל הביטים האבודים. אבל פרט לאובדן הקבצים, עומדת מולכם משימה נוספת – התקנה מחדש של כל מערכת ההפעלה, הדרייברים והתוכנות שאגרתם במשך השנים.

  התקנה של Windows בלבד אורכת כ-40 דקות עד שעה. לכך יש להוסיף התקנה של דרייברים (מדיסקים שקיבלתם עם קניית המחשב) והתקנה של כל התוכנות הבסיסיות יותר ופחות – החל מאופיס ועד אנטי וירוס ונגן מוזיקה.שלא לדבר על קבצי המידע, הדואר, המועדפים ועוד. ובקלות הגענו ל-3-4 שעות עבודה בשביל מחשב בסיסי למדי.

  אם אתם זקוקים גם למספרים סיריאלים ותהליכי הפעלת תוכנה (Activation) שהלכו לאיבוד, אתם בכלל בצרות.

  בפעם האחרונה שנאלצתי להתקין מחדש חלונות על המחשב שלי זה הסתכם בכ-6 שעות של עבודה, ארבע מגירות הפוכות והמון תיסכול וזעם. תסכול וזעם שיכלו להחסך ממני, אם הייתי חושב מראש על האופציה של יצירת דיסק גיבוי.

  אבל לא גיבוי של תיקיית המסמכים, אלא גיבוי של הכונן הראשי של המחשב, כזה שבעת שחזור שלו, ייתן לכם את מערכת ההפעלה, וכל התוכנות והדרייברים שמסביב, מבלי שהתקנתם דבר. גיבוי מסוג Ghost.
  דיסק קשיח - אל תתנו לו לקרוס בלי גיבוי
  דיסק קשיח - אל תתנו לו לקרוס בלי גיבוי
  מהו גוסט?
  מדובר בתהליך שנקרא על שם התוכנה המפורסמת שאפשרה אותו במקור. קובץ הגיבוי שנוצר מכיל בתוכו את כל התיקיות, התוכנות וההגדרות שבחרתם לגבות, בדיוק למקרה שבו תרצו לשחזר את המחשב למצב קדום יותר. ללא צורך כאמור בתהליך התקנה כלשהו ובזבוז של עשות על גבי שעות. כל שצריך הוא לטעון את הקובץ שיועתק למחשב, ולאחר כמה זמן יהיה בידכם מחשב מוכן לפעולה.

  ישנן תוכנות רבות שמציעות יצירת קובץ גיבוי של כונן, חלקן נפוצות יותר, חלקן פחות ולכל אחת מהן היתרונות, החסרונות והמחיר שלה. כן כן, גם למחיר יש חשיבות בנושא, שכן למרות שתוכלו להשתמש בתוכנה חינמית שמצאתם באתר אינטרנט עלום, אף אחד לא מבטיח לכם שהיא תעבוד בעוד כשלושה או ארבעה חודשים כשתרצו לשחזר הכל. לכן, עדיף להשקיע את כספכם בתוכנה אמינה, מוכרת וטובה.

  אחת התוכנות הטובות והמוכרות ביותר לצורך הגיבוי הלז הינה כאמור תוכנת Ghost מבית סימנטק. היא עולה כ-70 דולר, אבל מי שקנה את Norton System Works מקבל אותה בחינם.

  תהליך הגיבוי עם נורטון גוסט הינו פשוט ביותר אשר בסופו יהיה לכם קובץ גיבוי על הדיסק.
  אם ברשותכם גם צורב, תוכלו לשמור את הגיבוי גם על גבי תקליטור או DVD.
  חשוב רק לזכור כי נפח הקובץ, יהיה דומה לנפח המידע שתרצו לגבות.לכן, אם אתם מחליטים לגבות כונן של 20 ג'יגה, שימו לב כי יש ברשותכם נפח זהה ריק בכונן אחר על מנת לשמור את הקובץ. אחרת תאלצו לחלק את הקובץ בין כמה וכמה תקליטורים.

  א. יצירת דיסקט איתחול
  כאשר נגיע לשלב שבו נרצה לאתחל את המערכת למצבה הקדום יעמדו בפנינו שתי אפשרויות. לבצע את השיחזור מתוך חלונות עצמה, או לחילופין, שיחזור ללא כניסה לחלונות. אומנם, האפשרות הראשונה קלה ונוחה יותר, אך במצב שבו המחשב קורס ומסרב לאתחל את חלונות האופציה הזו אינה קיימת יותר, אלמלא הכנתם מראש דיסק איתחול, הרי שכל הגיבוי היה לשווא.

  לשם כך תזדקקו למספר דיסקטים (כן, דיסקט, לא דיסק) ריקים בנפח של 1.44 מגהבייט.

  התמונות המופיעות כאן נלקחו מגרסת ה-Ghost המשולבת עם Norton Systemworks 2004, אבל הן כמעט זהות גם לגרסה הנפרדת של התוכנה.

  גשו בתוכנה אל סעיף "Ghost Utilities" ובחרו ב-"Norton ghost boot wizard".

  בחרו ב-"Standard ghost boot disk".

  אם ברצונכם ליצור את הגיבוי על הכונן הקשיח שלכם או אל תקליטור, תוכלו פשוט ללחוץ על כפתור "Next" לאורך כל השלבים הבאים. אבל אם אתם מגבים אל כונן zip, כונן בעל חיבור SCASi או בעל חיבור USB, שימו לב במהלך תהליך ההגדרות שאתם אכן בוחרים את האמצעי המתאים.

  בחרו בסוג הדוס שברצונכם להשתמש. PC-DOS בהחלט יספיק, מה גם שהוא נכלל בתוכנה עצמה, ואין צורך להתקינו במיוחד.

  בחרו את הנתיב לקובץ ה-ghost.exe אשר שמור במחשב. לרוב המערכת תבצע תהליך זה באופן אוטומאטי.

  בחרו את האות המייצגת את כונן הדיסקטים שלכם, מספר העותקים שברצונכם לעשות (מומלץ לפחות 2 למקרה שהדיסק אבד / הרס / נאכל על ידי הכלב) והאם לפרמט את הדיסק לפני העתקת הקבצים (פעולה זו גם כן מומלצת).

  בסוף התהליך תגיעו למסך מסכם, שיציג בפניכם את כל מה שיותקן על הדיסקט שייוצר, בידקו שכל מה שאתם צריכים באמת שם, הכניסו דיסקט ריק לכונן ולחצו על "Next".

  בתום התהליך יהיה ברשותכם דיסקט המכיל את כל הקבצים הדרושים על מנת להפעיל את הגוסט גם ללא גירסאת חלונות מותקנת על מחשבכם.

  ב. יצירת הגיבוי
  כעת הגיע הזמן לבחור איזה כוננים ונתונים ישמרו בקובץ הגיבוי. פעולה זו מומלץ לבצע לאחר שהגעתם למבחר התוכנות והדרייברים הבסיסיים ביותר שצריכים להיות מותקנים במחשב. ככל שתתקינו עוד ועוד תוכנות ותשתמשו במחשב, סביר להניח שהגיבוי יכיל את כל אותן בעיות שבגללן פירמטתם את המחשב בהתחלה.

  שימו לב!!!
  קובץ ה-Ghost מותאם ספציפית למחשב עליו הוא נוצר; חלונות XP למשל, דורשת תאימות של החומרה עליה הותקנה, ניסיון להתקין את קובץ הגוסט על מחשב אחר או לאחר ביצוע שינויים מאסיביים בחומרה המותקנת בו עלולה לגרום לכך שמערכת ההפעלה לא תעבוד כראוי. לכן אם החלפתם דיסק קשיח, מעבד, כרטיס מסך ועוד רכיבים, בהחלט כדאי לבצע את הגיבוי מחדש.
  לא ניתן לבצע שחזור לדיסק הקשיח אשר עליו גם שמרתם את קובץ הגיבוי, לכן במידת הצורך, שמרו אותו על גבי תקליטורים.

  היכנסו בתפריט התוכנה ל-"Ghost Basic" ובחרו ב-"Backup".

  בחרו את הכונן או המחיצות שברצונכם לגבות ואת יעד הגיבוי שלכם (כונן קשיח אחר או תקליטור).

  בחרו היכן לשמור את הקובץ. באם בחרתם לגבות לדיסק אופטי האופציה כבר תהיה מסומנת, אם ברצונכם לשמור את הקובץ אל הדיסק הקשיח, בחרו לאיזה דיסק או מחיצה ברצונכם לשמור את הקובץ.

  לאחר שתאשרו את השלב הקודם יופיע חלון המציין את הרכיבים ההיקפיים שמחוברים למחשבכם, כגון מדפסת, דיסק און קי וכדומה, לחיצה על הרכיב תציג מידע נוסף לגבי אפשרויות השימוש בו בעת תהליך הגיבוי – למשל שמירת הגיבוי על כונן USB המצריך דרייבר מיוחד וכדומה.

  בשלב הבא תוכלו לבדוק ולשנות הגדרות נוספות כגון תמיכה ב-SCSI, USB וכדומה אם אתם מגבים אל כונן קשיח או תקליטורים המחובר באמצעות SATA או IDE (שהם החיבורים הסטנדרטיים שיש לרובנו) אין צורך לשנות דבר במסך זה.

  כעת תקבלו הסבר קצרצר לגבי מה שהולך לקרות בעת התהליך הגיבוי – לרוב הפעלה מחדש של המחשב במצב מיוחד, ולאחר מכן תקבלו גישה בחזרה למערכת ההפעלה.

  בשלב הסופי תקבלו שוב מסך מסכם המראה את כל מה שבחרתם לבצע בתהליך הגיבוי. לחצו על "Run Now" על מנת להתחיל בגיבוי, או על "Back" אם ברצונכם לשנות פרטים כלשהם.

  לאחר שתתחילו בתהליך המחשב יאתחל את עצמו במצב דוס ויתחיל בתהליך הגיבוי. ככל שהגיבוי יהיה גדול יותר, כך יקח התהליך זמן רב יותר, לכן, מומלץ לבצע את הגיבוי בשלב בו המחשב איננו פעיל, כמו בלילה. במידה ובחרתם בשמירת הגיבוי לתקליטורים, יהיה עליכם להחליף ביניהם. במידה ונפח הגיבוי עולה על גודל הדיסק.

  פראנויה, פראנויה, פראנויה
  עקב טבעם של אסונות וצרות, מומלץ לשמור את קובץ הגיבוי הגדול לפחות בשני מקומות. על דיסק קשיח נוסף (במחשב שלכם או אחר) ועותק צרוב על מספר תקליטורים. כך שיגדלו הסיכויים שיהיה לכם עותק פעיל של ה-Ghost.

  ג. השחזור
  אם הנורא מכל קרה, או שסתם בא לכם להתחיל מחדש, הפעילו את התוכנה ובחרו באפשרות השחזור (Restore).

  במידה ומערכת ההפעלה קרסה ולא ניתן להיכנס לחלונות, תצטרכו להגדיר ב-BIOS של המחשב כי הכונן הראשון שיבדק בעת הפעלת המחשב הוא כונן הדיסקטים. פעולה זו חשוב לבצע לפני תחילת תהליך השחזור.
  לרוב על מנת להיכנס להגדרות ה-BIOS יש ללחוץ על מקש "DEL" במקלדת בעת שלב בדיקת הזיכרון המתרחשת כאשר מאתחלים או מדליקים את המחשב.

  התוכנה תתשאל אתכם היכן נמצא הגיבוי שאתם רוצים לשחזר, ועל גבי איזה כונן לבצע את השחזור (אם יש יותר מאחד) ולאחר מכן תתחיל במחיקת כל המידע הקיים, תיצור מחיצות בגדלים המקוריים ותעתיק את המידע.
  וזהו, חסכתם לעצמכם שעות על גבי שעות של כאב ראש, ולרשותכם שוב עומד מחשב עם מערכת הפעלה, דרייברים ושלל התוכנות להם אתם זקוקים.

   
  כל הזכויות שמורות 1999-2010 © נטוויז'ן בע"מ
  קיבלת את ההודעה הזו כלקוח רשום לעיתון האלקטרוני "חיים ברשת". לפרטים נוספים שלח אי-מייל לכתובת service@netvision.net.il